Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc,

Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc,
Emeritní přednosta ORL kliniky Fakultní nemocnice Motol a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Poskytované služby

Komplexní služby v celé oblasti ORL problematiky pro dospělé i dětské pacienty

Základní vyšetření ušním, nosním a krčním specialistou. Všichni naši lékaři mají 2. Atestaci v oboru ORL a jsou současnými či bývalými lékaři ORL pracovišť pražských fakultních nemocnic. Na vyšetření není nutné doporučení praktickým nebo dětským lékařem. Na ambulanci není nutné se předem objednat, čekací doba je většinou do 20 minut.

Speciální endoskopická vyšetření včetně možnosti pořízení fotodokumentace

Vyšetření zvětšovací optikou (rigidní či flexibilní), kdy pomocí speciální optiky vidí lékař zvětšený obraz v horních cestách dýchacích – tedy v nose, nosohltanu, hrtanu, hltanu a v horní části průdušnice. Toto vyšetření je rozhodující pro brzký záchyt počátečních stadií nádorů i či jiných onemocnění, které mohou být zdrojem chronických problémů. Vzhledem k propojení optiky s videořetězcem je možné ukázat pacientovi endoskopický nález přímo na monitoru či pořídit fotografický materiál.

Ultrazvuková diagnostika (sonografie) hlavy a krku

Sonografie je jedna ze základních zobrazovacích metod v ORL. Tímto vyšetřením lze rozpoznat strukturu, pohyblivost či funkci většiny orgánů a jejich chorobné změny (cysty, nádory, kameny). Vyšetření je neinvazivní, nebolestivé, bez vedlejších účinků. Je hlavní metodou pro vyšetření krčních uzlin, štítné žlázy či slinných žláz. Na našem pracovišti používáme japonský přístroj Toshiba Nemio 17 s možností doplerovského zobrazení.

Sluchadla

Zajišťujeme poradenství v oblasti sluchadlové protetiky. Poradíme s výběrem sluchadla a zajistíme jeho vydání a nastavení. V naší ordinaci pracuje personál speciálně vyškolený na problematiku sluchových vad (odbornost foniatrie), který vám ochotně poradí s výběrem sluchadla a zajistí jeho vydání a nastavení. Používáme sluchadla od firem Widex a Siemens.

Vyšetření poruch sluchu včetně audiometrie a tympanometrie

Audiometrické (vyšetření sluchu na jednotlivých frekvencích – od hlubokých tónů až po ty nejvyšší), tympanometrické (měření tlaku před a za bubínkem zároveň s vysíláním zvuku na bubínek) a mikroskopické vyšetření je základem pro diagnostiku sluchových vad. Preventivní vyšetření sluchu je též nutné pro výkon povolání s vyšším rizik hluku (řidiči, práce na stavbách, ve výrobě).

Konzultace v oblasti poruch spánku, chrápání a syndromu spánkového apnoe

Více informací zde.

Dispenzarizace přednádorových a nádorových stavů

Nádory oblasti hlavy a krku jsou jedním z nejčastějších nádorových onemocnění v ČR. Z hlediska prognózy je nejdůležitější včasná diagnostika nádoru či přednádorového stavu. V naší ambulance pracují lékaři s dlouholetými zkušenostmi s léčbou nádoru na předních klinikách ORL v Praze. Pacienti indikovaní k chirurgické léčbě jsou předáváni do péče Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Motol, držitel akretitace.

Další výkony:

 • Vyšetření pro (zbrojní pas, sportovce - potápění, parašutismus, sportovní létání atd.)
 • Vyšetření sluchu pro řízení motorových vozidel
 • Vyšetření sluchu a rovnováhy při vstupu a výstupu do/ze zaměstnání
 • Vyšetření sluchu a rovnováhy pro preventivní prohlídky u zaměstnanců
 • Vyšetření sluchu a rovnováhy pro zaměstnance v riziku hluku a ve výškách
 • nastřelování náušnic za speciální pistolí rychle, sterilně a s minimální bolestí (Ordinace Klánovická)

Smluvní partneři

V případě akutního ošetření přijímáme i klienty jiných pojišťoven.

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna 111
  Všeobecná zdravotní pojišťovna
 • 207
  Oborová zdravotní pojišťovna
 • 211
  Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
 • 201
  Vojenská zdravotní pojišťovna
 • 205
  Česká prumyslova zdravotní pojišťovna
 • 209
  Zaměstanecká pojištovna Śkoda