Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc., FCMA

Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc., FCMA
Emeritní přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole

Odborná léčba chrápání

CHRÁPÁNÍ A SYNDROM SPÁNKOVÉ APNOE

Definice syndromu spánkové apnoe (pauzy): opakované epizody zástavy dechu během spánku doprovázené poklesem zásobení kyslíku v krvi.

Příznaky Následky
hlasité chrápání vysoký tlak
neosvěžující spánek infarkt myokardu, srdeční selhání
únava, zvýšená denní spavost náhlá smrt
snížená psychická i fyzická výkonnost mozková mrtvice
ztráta koncentrace, nervozita, podrážděnost deprese
bolest hlavy, noční můry noční krvácení z nosu
sexuální potíže, impotence zvýšené riziko dopravních nehod
noční pomočování u dětí příjem alkoholu a léků před spaním
pocit deprese, nadváha, noční pocení  

NAŠE AMBULANCE VÁM ZAJISTÍ KOMPLEXNÍ VYŠETŘENÍ VČETNĚ SPÁNKOVÉ MONITORACE U VÁS DOMA

K terapii chrápání je nutné celkové vyšetření ORL lékařem a spánková monitorace během noci. Na tyto vyšetření pak navazuje konzervativní (režimová opatření, léčba přetlakovou ventilací) či chirurgická léčba. Obě vyšetření nabízí naše ambulance a navíc nabízíme možnost zapůjčení přístroje pro monitoraci spánku domů, tedy bez nutnosti přespávat v nemocnici, kde se průměrná čekací doba pohybuje kolem 6 měsíců. Navíc domácí monitorace přesně zaznamená Váš spánek, jehož kvalita a průběh nejsou ovlivněny nemocničním prostředím.

CO TO JE SPÁNKOVÁ MONITORACE?

Během noci budete napojeni na přístroj, který dokáže snímat Váš pohyb, zvukové fenomény, zásobení organismu kyslíkem, dýchání nosem a ústy, atd. Vše je na principu snímačů, aplikace je snadná a bezpečná, pacient ji zvládne sám.

JAK TO PROBÍHÁ VYŠETŘENÍ?

Nejprve je nutné objednat se do naší spánkové poradny telefonicky na čísle: 775 180 783 Rubešová Magda nebo prostřednictvím emailu: spanek@orlbetka.cz

Vyšetření probíhá v ordinaci Záběhlická nebo ordinaci Italská s lékařem se specializací somnologie (poruchy spánku), který podrobně probere Vaše obtíže a doplní specializované ORL vyšetření. Poté se s vámi (v případě zájmu) dohodne na zapůjčení přístroje pro celonoční spánkovou monitoraci a dá vám odborné školení k jeho obsluze. Přístroj si odnesete domů a během několika dnů ho vrátíte zpět do naší ordinace.

CO BUDE NÁSLEDOVAT?

Dle výsledku monitorace a ORL vyšetření Vám navrhneme následnou léčbu – režimová opatření, doporučení léčby přetlakovou ventilací nebo chirurgického zákroku. Úzce spolupracujeme se Spánkovou laboratoří Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN v Motole, kam odesíláme naše pacienty k objednání případného chirurgického výkonu.

Ceník

Vyšetření v naší ambulanci, poradenství v oblasti chrápání a jiné ORL problematiky (pokud je pacient řádně pojištěn u své ZP) ZDARMA
Domácí monitorace spánku (vč. zapůjčení přístroje a vyhotovení a zhodnocení záznamu a navržení léčebného postupu) 1 000 Kč

Smluvní partneři

V případě akutního ošetření přijímáme i klienty jiných pojišťoven.

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna 111
  Všeobecná zdravotní pojišťovna
 • 207
  Oborová zdravotní pojišťovna
 • 211
  Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
 • 201
  Vojenská zdravotní pojišťovna
 • 205
  Česká prumyslova zdravotní pojišťovna
 • 209
  Zaměstanecká pojištovna Śkoda