Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc., FCMA
Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc., FCMA Emeritní přednosta Kliniky
otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
1. LF UK a FN v Motole

Odborná léčba chrápání

CHRÁPÁNÍ A SYNDROM SPÁNKOVÉ APNOE

Definice chrápání a spánkové apnoe (dechové pauzy):

Chrápání neboli ronchopatie je fyziologický jev, problém to je zejména sociální – pacient ruší své okolí, ale on ohrožen není. Zhoršení tohoto stavu se ale projeví apnoickými pauzami – tedy chrápáním se střídavými zástavami dechu ve spánku. Tento stav se nazývá spánková apnoe (OSA) a je jednoznačně patologický. Pacient je ohrožen jednak z kardiovaskulárních příčín pro nedostatečné okysličování, jednak v důsledku nekvalitního spánku.

Příznaky Následky
hlasité chrápání vysoký tlak
neosvěžující spánek infarkt myokardu, srdeční selhání
únava, zvýšená denní spavost náhlá smrt
snížená psychická i fyzická výkonnost mozková mrtvice
ztráta koncentrace, nervozita, podrážděnost deprese
bolest hlavy, noční můry noční krvácení z nosu
sexuální potíže, impotence zvýšené riziko dopravních nehod
noční pomočování u dětí příjem alkoholu a léků před spaním
pocit deprese, nadváha, noční pocení  

NAŠE AMBULANCE VÁM ZAJISTÍ KOMPLEXNÍ VYŠETŘENÍ VČETNĚ SPÁNKOVÉ MONITORACE U VÁS DOMA

K terapii chrápání je nutné celkové vyšetření ORL lékařem a spánková monitorace během noci. Na tyto vyšetření pak navazuje konzervativní (režimová opatření, léčba přetlakovou ventilací) či chirurgická léčba. Obě vyšetření nabízí naše ambulance a navíc nabízíme možnost zapůjčení přístroje pro monitoraci spánku domů, tedy bez nutnosti přespávat v nemocnici, kde se průměrná čekací doba pohybuje kolem 6 měsíců. Navíc domácí monitorace přesně zaznamená Váš spánek, jehož kvalita a průběh nejsou ovlivněny nemocničním prostředím.

CO TO JE SPÁNKOVÁ MONITORACE?

Během noci budete napojeni na přístroj, který dokáže snímat Váš pohyb, zvukové fenomény, zásobení organismu kyslíkem, dýchání nosem a ústy, atd. Vše je na principu snímačů, aplikace je snadná a bezpečná, pacient ji zvládne sám.

JAK PROBÍHÁ VYŠETŘENÍ?

Nejprve je nutné objednat se do naší spánkové poradny. Nové pacienty prosíme objednávat se pouze prostřednictvím emailu: spanek@orlbetka.cz. U již objednaných pacientů v případě nějakých změn, nebo při jakýchkoliv nejasnostech volejte prosím na telefonní číslo 775 180 783 Rubešová Viplerová.

CO BUDE NÁSLEDOVAT?

Dle výsledku monitorace a ORL vyšetření Vám navrhneme následnou léčbu – režimová opatření, doporučení léčby přetlakovou ventilací nebo chirurgického zákroku. Úzce spolupracujeme se Spánkovou laboratoří Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN v Motole, kam odesíláme naše pacienty k objednání případného chirurgického výkonu.

Ceník

Vyšetření v naší ambulanci, poradenství v oblasti chrápání a jiné ORL problematiky (pokud je pacient řádně pojištěn u své ZP) ZDARMA
Domácí monitorace spánku (vč. zapůjčení přístroje a vyhotovení a zhodnocení záznamu a navržení léčebného postupu) 1 800 Kč

Smluvní partneři

V případě akutního ošetření přijímáme i klienty jiných pojišťoven.

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna 111
  Všeobecná zdravotní pojišťovna
 • 207
  Oborová zdravotní pojišťovna
 • 211
  Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
 • 201
  Vojenská zdravotní pojišťovna
 • 205
  Česká prumyslova zdravotní pojišťovna
 • 209
  Zaměstanecká pojištovna Śkoda
 • 213
  RBP zdravotní pojišťovna