Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc., FCMA
Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc., FCMA Emeritní přednosta Kliniky
otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
1. LF UK a FN v Motole

Poúrazové deformity nosu

a problémy s nosní neprůchodností

Nově nabízíme odborné konzultace poúrazových deformit zevního nosu i nosní přepážky.

Příčiny

Poúrazové deformity zevního nosu vedou k omezení nosní průchodnosti, často spojenou s obtěžujícím chrápáním. Nejčastější deformitou je stranové vybočení osy nosu (hřbet i špička nosu uhýbá doleva či doprava), které často bývá spojeno s hrbem nebo nosním sedlem.

Další příčinou nosní neprůchodnosti bývá často vybočení nosní přepážky (tzv. septa). Často bývá spojeno se stranovým vybočením celé osy nosu po úrazu, deviace přepážky se ale může vyskytovat i samostatně.

Příznaky

Kromě estetických obtíží (křivý nos) mívají pacienti problémy volně dýchat nosem, většinou bývá výrazně horší jedna strana. Obtíže se zhoršují např. při sportu, kdy je potřeba zvýšeného přísunu vzduchu. Častější je také výskyt nosních infekcí, vč. rýmy a zánětů vedlejších nosních dutin.

Deformace nosu

Řešení

Část těchto deformit je možné napravit operací.

Operace pouze na nosní přepážce – septoplastika, tedy srovnání nosní přepážky do střední polohy – se provádí v celkové anestezii za hospitalizace (většinou 2 dny) bez zanechání jizvy na kůži. Je plně hrazena ZP.

Operace zevního nosu – rhinoseptolastika – zahrnuje jak srovnání nosní přepážky (septoplastiku), tak i operaci zevního nosu a to podle typu deformity. Vždy probíhá individuálně dle nálezu deviace pacienta. Operace se provádí v celkové anestezii za hospitalizace (2-3 dny) většinou s malou jizvou na dolním úponu nosu (tzv. kolumele). V případě, že deformace nosu vznikla předchozím úrazem a je současně omezena nosní průchodnost, je možné žádat ZP o plné hrazení tohoto výkonu.

V případě potvrzení nosní operace vám zařídíme operaci na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole.

Kontakt

Pokud máte zájem o konzultaci Vašeho případu, dostavte se do některé z našich ordinací nebo nás kontaktujte na email jara.betka@gmail.com.

Smluvní partneři

V případě akutního ošetření přijímáme i klienty jiných pojišťoven.

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna 111
  Všeobecná zdravotní pojišťovna
 • 207
  Oborová zdravotní pojišťovna
 • 211
  Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
 • 201
  Vojenská zdravotní pojišťovna
 • 205
  Česká prumyslova zdravotní pojišťovna
 • 209
  Zaměstanecká pojištovna Śkoda